Elektroniczne termostaty marki ADELID
Elektroniczne regulatory temperatury marki ADELID

Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?

Każda instalacja grzewcza wymaga podłączenia urządzenia, które będzie sterować temperaturą. Najczęściej owymi urządzeniami są termostaty elektroniczne. Termostaty marki Adelid®, to urządzenia wysokiej klasy, przeznaczone do sterowania różnego rodzaju urządzeniami elektrycznymi, takimi jak: pompy CO, pompy wody, popy cyrkulacyjne, kompresory, wentylatory, grzałki oraz wiele innych.

 

W ofercie naszego sklepu, dostępne są:

 

Nie należy zapominać o termostatach pokojowych TPB, mechanicznych. W naszej ofercie jest to termostat TPB - bimetaliczny. Jaka jest zasada działania termostatu bimetalicznego?

Manualne termostaty to proste urządzenia pełniące funkcję włączania i wyłączania systemu grzewczego, za pośrednictwem czujnika bimetalicznego. Działanie takiego termostatu ogranicza się do prostych funkcji grzewczych, mających na celu wyłącznie zmianę temperatury, w danym pomieszczeniu.

 

Dużym plusem termostatów bimetalicznych, jest fakt, że do ich działania nie potrzeba energii elektrycznej.

Tego typu urządzenia, choć tanie i łatwe w obsłudze, mają kilka wad. Najważniejsza z nich jest brak możliwości programowania, jak to jest możliwe w przypadku termostatów elektronicznych.

 

Termostat TPB posiada wbudowany mieszek pomiarowy (zasada pomiaru wykorzystująca rozszerzalność gazów) dzięki czemu pomiar jest stabilny i dokładny. Dzięki stykom przełącznym typu SPDT termostat można stosować do chłodzenia i ogrzewania.

  

Wartym uwagi jest termostat TES-DUO, w wersji 230V, 24V oraz 12V.

Urządzenie posiada możliwość grzania oraz chłodzenia. Każdy z regulatorów pracuje niezależnie i może kontrolować inna temperaturę w dwóch głównych trybach:

  • Grzanie - przekaźnik zostaje załączony gdy temperatura jest mniejsza od zadanej o wartość histerezy. W momencie gdy temperatura osiąga wartość zadaną przekaźnik zostaje wyłączony.
  • Chłodzenie - przekaźnik zostaje załączony gdy temperatura wzrośnie powyżej ustawionej z uwzględnieniem histerezy. Wyłączenie przekaźnika nastąpi gdy temperatura spadnie do wartości zadanej.
    Sterownik wyposażony jest w programowalny ALARM.

 

 

 

W przypadku termostatów elektronicznych TES, TP1, TP2 oraz TES-DUO - pomiar temperatury odbywa się za pomocą sondy.

Sonda na przewodzie, dołączona jest do urządzenia. Dodatkowo, dostępne są sondy z przewodem o długości 1, 2, 3 i 5 metrów.

Sonda czyli wodoodporny czujnik NTC10K kompatybilny jest z wieloma regulatorami temperatury oferowanymi na rynku. Również z termostatami elektronicznymi serii TES, dostępnymi w naszym sklepie.

Charakterystyka sondy PROBE:

  • do zastosowań w systemach ogrzewania, klimatyzacji, chłodzenia i systemach solarnych. Czujnik posiada wyprowadzony przewód w osłonie silikonowej o długości: 5, 3, 2 oraz 1 metr.
  • W czujniku zastosowano rezystancyjny przetwornik temperatury NTC10K. Przetwornik umieszczony jest w hermetycznej obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium